V dnešní době máme štěstí na masivní osvětu a snahu o změnu co se týče množíren, a tím pádem i “chovů” bez průkazu původu (dále jen bez PP). Stále se však najdou lidé, kteří zvažují koupi psa bez PP kvůli nižší kupní částce (ve které u dražších s PP jedinců nevidí smysl), absenci úmyslu navštěvovat výstavy, nebo jen lepší dostupnosti z místa bydliště. Ráda bych Vám přiblížila, proč, zvláště u plemene ČSV, vybrat právě štěňátko s PP.
Časté problematiky za bPP “chovem” ČSV:
1) Všechny cesty vedou k “Římu”, tedy k problému
ČSV je, oproti jiným, poměrně mladé plemeno a tím pádem jdou jeho počátky rodokmenově velmi snadno dohledat. Jelikož je v dnešní době mezi psy ČSV a původním křížením Karpatské vlčice Brity a Německého ovčáka Cézara zhruba 14-16 generací, jsou tyto linie ještě velmi dobře v kontrolovaném chovu dokumentované. Zároveň v dnešní době a cca 8 let dozadu, což by mohl být v daný moment nejstarší věk aktivně chovných fen, funguje v průběhu uchovnění jedinců takzvaná bonitace: tedy proces vyhodnocení fyzických atributů a charakteru jedince podle oficiálního standardu plemene FCI, díky kterému je následně pes buď připuštěn k chovu, nebo mu je v případě závažných nedostatků chov zamítnut.
Původ papírových i bezpapírových jedinců je tedy stejný, důležitou otázku, kterou si musí potenciální majitel tedy položit je, proč jsou rodiče, popř. štěňata bez PP.
Důvodů může být několik a všechny jsou, jestli ne k okamžitému upuštění od úmyslu zakoupení takového psa, minimálně k zamyšlení:
- rodič, nebo někdo z předků rodičů, neprošel bonitací. Bonitační proces vyřazuje z chovu pouze jedince se závažnými důvody – neadekvátní povaha (např. přílišná bázlivost, nebo naopak agrese), a fyzické nedostatky (třeba nesestouplá varlata, chybějící zuby a zalomené ocasy). Standard uvádí i řadu lehčích nedostatků, které odpouští, avšak zaznamenává do bonitačního kódu, aby pomohl chovatelům s výběrem párů a tím pádem s pokusem o nápravu. Má-li tedy rodič, či jeho předek, vašeho štěněte takovou vadu, že s ní bonitací neprošel, znamená to šanci na zdravotní, či behaviorální problémy i u daného štěněte.
- absence bonitace znamená absenci zdravotních testů. Když se pes zúčastní bonitace, chov je mu povolen za předpokladu jejího splnění a doložení povinných zdravotních testů monitorujících nejzásadnější zdravotní komplikace plemene - dysplazie loktů (DLK) a kyčlí (DKK), degenerativní myelopatie (DM, postupné ochrnování míchy od zadních končetin kupředu v cca 5-6 letech psa, smrt v důsledku selhání orgánů) a dwarfismus (DW, tzv. “Trpasličí nemoc”, pes dorůstá menších rozměrů, než standardní jedinec, hrozí široká škála zdravotních problémů s touto chorobou spojená). V tomto případě se usiluje, aby pes netrpěl žádnou dysplazií loktů, žádnou až mírnou dysplazií kyčlí (mírný nález je ale nadále bedlivě monitorován), a aby netrpěl ani DM, ani DW. V chovu jsou povolováni jedinci, co DM a DW přenášejí – laicky řečeno tedy mají jen polovinu mutace genu a musí být v chovu spárováni pouze s jedincem na konkrétní přenášenou nemoc čistým, neboť spojení dvou přenašečů vyústí nenávratně v narození nemocných štěňat. Rodič štěněte tedy nemusí být nutně nemocný (lidé by si jistě všimli, že fena je trpaslík), ale může dojít, vzhledem k tomu, že jsou zdravotní výsledky u obou rodičů neznámé, ke špatnému spojení a narození vrhu, u něhož se problémy mohou projevit s věkem. V tu dobu již majitel ztrácí veškerou šanci a vůli štěně/psa někomu vracet a musí se na své náklady o psa, jehož problémy jsou jinak tak snadno vyhnutelné, starat.
2) Zodpovědnost jen do určité míry
Míra starosti o své odchovy se liší podle chovatele, ovšem většinou obecně platí, že ačkoli je štěně prodáváno s kupní smlouvou a chovatel tím legislativně ztrácí nad štěnětem veškerou moc, jejich starost o něj trvá až do konce jeho života. To je koncept, se kterým se drtivá většina majitelů bPP psů nesetká – štěně si koupí a od toho dne od “chovatele” neuslyší ani slovo, nedej bože, když se s ním snaží spojit ohledně náhlých zdravotních problémů. Nastává i situace, kdy jsou “chovatelem” blokováni na všech dostupných možnostech kontaktu a nový majitel zůstává sám, bez rady a pomoci, kterou poté musí hledat u ostatních. Široká veřejnost považuje chovatelství za finančně prospěšný business, proto také tyto bPP “chovy” vznikají, ale realita je taková, že u správného chovatele si se štěnětem kupujete i nárok na veškerý jeho volný čas na následujících cca 15 let - kdykoliv bude problém, bude Vám po ruce, sežene kontakty, nasměruje, poradí, protelefonuje a propíše s Vámi hodiny a hodiny, protože on zná rodiče Vašeho psa nejlépe, on se o štěně dva měsíce ve dne v noci staral a protože chov jako takový má s výdělkem pramálo společného. Jde hlavně o lásku k plemeni.
Zájemce o plemeno není povinen, ani nucen, koupit si první štěně, na které narazí, přestože vnímá varovné signály jak z podmínek, ve kterých štěně vyrůstá, tak v přístupu chovatele. Správný chovatel se Vám s ničím netají, vše je schopen a ochoten doložit veškerou dokumentací.
I v případě, že tedy u pochybného “chovatele” neuvidíte nijak zvlášť špatné podmínky a může doložit (i když často nechce/nemůže) PP matky štěňat, už fakt, že štěňata jako taková budou bez PP, je ukazatelem míry zodpovědnosti, kterou za ně “chovatel” chce mít.
3) Dezinformace, mýty a sobectví
Někteří lidé se pouštějí do “chovu” i na lékařsky nepodložených mýtech, či z čisté sobeckosti. U takových lidí proto padají často následující tvrzení: “Fena ale musí mít jednou za život štěňata!”, “Chtěli jsme naší Bessince dopřát aspoň jeden jediný vrh, to pak nemá cenu bonitovat, nechceme chovatelskou stanici.”, “Štěňata nemají PP, protože se jich oproti ustanovení narodilo mnoho.”, nebo svoje úmysly tají a jde jim převážně o zisk - investují tedy pouze potřebné minimum do starosti o matku i její štěňata, ta pak často odchází do nových domovů neočkovaná, neodčervená a neočipovaná, i když tyto údaje mohou v rychlosti a v nadšení nového majitele zfalšovat a majitel tyto nedostatky nachází až později. Nedostatečná péče se může projevit i ve zdravotních problémech štěňat – slabá imunita, citlivé zažívání, v horších případech i prokázání nákazou infekčních onemocnění jako např. Parvoviróza. S mnohými z těchto mýtů se setkala i široká veřejnost, a proto se i dnes najdou lidi, kteří těmto lžím věří.
Fena opravdu nemusí a netouží po tom mít štěňata. I na jediný vrh je majitel povinen zbonitovat a zdravotně testovat svého psa, chce-li vybrat partnera opravdu zodpovědně. Zároveň je povinen si buď založit svoji FCI potvrzenou chovatelskou stanici, nebo se domluvit a chovat pod oficiální chovatelskou stanicí někoho jiného. Velikost vrhu je naprosto irelevantní k tomu, zda štěňata PP dostanou, či ne – i dvacetičlenný vrh, pokud je spojení rodičů oficiálně schváleno klubem plemene, dostane dvacet PP, pro každé štěně jedno. Zákon ČR také ustanovuje, že chovatel je povinen prodat štěně nejdříve 50. den od narození, náležitě odčervené, 1x očkované a s čipem, takže určité případy, kdy se lidé zbavují měsíc starých štěňat “protože už jsou samostatná a fena se jich straní” jsou opět jen lži a čistá sobeckost, zároveň snaha vyhnout se finančním nákladům za očkování, odčervení a čipování.
Nejčastější důvody výběru štěněte bPP:
Koupí psa s PP nepodepisujete zákeřnou klauzuli ve smlouvě, že po dobu psova života musíte navštívit každou výstavu v okruhu 100 km. Výstavy jsou otevřeny pouze psům PP, ale nejsou nijak povinné. Na všem je možné se dohodnout, a právě plemeno ČSV ke svému případnému uchovnění, narozdíl od jiných plemen, účast na žádné výstavě nevyžaduje. Rozhodnutí, zda na ně jezdit, nebo ne, bude tedy čistě na Vás a na Vaší případné domluvě s chovatelem.
Každý pes s PP je prvotně domácí mazlíček, a pak teprve může být šampion. V dnešní době si můžete vybrat, zda koupíte štěně od chovatelské stanice, která se soustředí na výstavní úspěšnost a s jejímž odchovem máte vyšší šanci úspěchů i Vy (zároveň ale platíte vyšší kupní cenu za štěně), nebo z chovatelské stanice, která cílí spíše lidi, kteří hledají společníky a životní parťáky. I pes s PP dokáže celý den proležet na gauči, toulat se s Vámi přírodou a obecně si užívat Vaší společnosti. Cena oproti psovi bPP se sice může lišit, ale zato víte, že Vás v budoucnu nečekají žádná nepříjemná překvapení, kterým se dá zodpovědným chovem úspěšně vyhnout.
Spousta lidí dnes stále neví, co vše obnáší zodpovědný chov. O “to stejné” v první řadě nejde, neboť s PP kupujete štěně ČSV, bez PP kupujete křížence fenotypově podobného plemeni ČSV bez nějakých jistot i částečných opěrných bodů. Je to velká neznámá a v mnoha případech Vám bez dat o rodičích nebude moct nikdo relevantně pomoct a poradit. Spolu se všemi problémy vypsanými výše, pokud si stále pokládáte tuto otázku, dovolte mi Vám přiblížit situaci i z druhé strany.
Co obnáší opravdový chov a co se schovává za vyšší nákupní cenou?
Chovatelství není jednoduché, natož natolik výdělečné, aby si z toho chovatel zaplatil nové auto, dům, pobyt na Kanárech a tolik potřebovanou plastiku nervů. Je to alchymie, jako lidé se můžeme snažit sebevíc a příroda si stejně může kdykoli najít způsob, jak nám veškeré snahy a úsilí nějak překazit. Ať už je to nepravidelnými a záludnými reprodukčními cykly fen, problémy při krytí, březosti a porodu, genetikou, nebo prostým neodhadnutím charakteru nových majitelů. Finanční kapitál se tedy točí hlavně kolem psů – výbavy pro matku, výbavy pro štěňata, bezpečností opatření během pobytu štěňat, lékařská vyšetření, z dlouhodobého hlediska jsou to i investice do kurzů a získávání pracovních či výstavních titulů. Nesmíme zapomínat na to, že jsou to živá zvířata, je potřeba je něčím krmit, a kojící fena může během laktace mít zvýšenou krmnou dávku až o 400 %! Pro příklad tedy fena, co obvykle sežere 600-700 g masa denně, při kojení spořádá 4 kg. To je při normálních poměrech porce, která za den nakrmí čtyř až šestičlennou smečku. A jelikož život je vzácný a chovatelům na svých zvířatech záleží, obzvlášť v tomto citlivém období nemá cenu na nich nijak šetřit a nastávající i kojící feny jsou všemožně hýčkány jen, aby pro ně byly ty 4 měsíce co nejpříjemnější. Koupí štěněte od chovatele tedy kupujete hlavně následující věci:
1) Samozřejmě štěně
Štěně vyžaduje péči již od chvíle, kdy je počato, a jelikož jich obvykle bývá v děloze více, o to větší péči vyžadují. Nemluvíme tu však jen o starání se o klid matky během těhotenství, dohledu u porodu a všemožných vyšetřeních, i první dva měsíce jeho života musí být pečlivě vedeny k tomu, aby byl malý pejsek co nejlépe připraven na odchod do nového domova a na zbytek světa, který doposud nepoznal. Chovatel tedy slouží jako dozor nad čím dál čipernějšími štěňaty, ale je to také první člověk, se kterým štěně přijde do styku a následně řídí další lidské návštěvy, neboť člověk bude v životě psa po dobu jeho trvání alfa a omega, nejdůležitější a nejpřednější věc. Připravuje štěně v rámci možností na spousty nových vjemů a tvarů, na různé pachy, zvuky, na manipulaci i na chod normální domácnosti. Budoucímu majiteli tak pokládá co nejpevnější základ k tomu, aby bylo štěně v dospělosti tím nejlepším parťákem.
2) Zdraví – co je v lidských silách
Jak bylo zmíněno výše, oficiální chov pečlivě hlídá, aby se nemoci a defekty, které plemenu znatelně škodí, podchytily zavčas. Koupí štěněte s PP získáváte tedy jistotu, že Vám pes nezůstane trpaslíkem, že neumře v 6 letech na selhání orgánů, v ideálním případě i že Vás nebudou muset vyřadit z chovu pro chybějící zub či nesestouplé varle. Zatím co v případě DM a DW je dnes téměř 100% testovací úspěšnost, v případě těchto (oproti např. DM) menších defektů je to někdy složitější. Důležité je tedy vědět, že zatím co v neoficiálním “chovu” jsou defekty výsledkem lenosti a nezájmu, projeví-li se v chovu oficiálním, jedná se spíše o nepříjemné překvapení, nikoli úmysl.
3) Čas a disponibilitu
Nejpodstatnější složkou ceny za štěně je každopádně čas. Čas vložený do výchovy matky, aby se z ní stala fena, po které mají lidi zájem koupit potomka. Čas potřebný k tomu, aby byl vybrán kvalitní otec, aby bylo dobře nakryto, aby fena úspěšně odnosila a porodila, aby se štěňata ve zdraví fyzickém i psychickém dožila odjezdu s novou rodinu, a aby jim toto zdraví vydrželo co nejdéle. Čas, který je Vám chovatel ochoten věnovat kdykoli, ve dne v noci, aby Vám pomohl vyřešit jakýkoli problém, aby Vás co nejlépe uklidnil, aby Vás podpořil. Chovatel Vám a majitelům všech svých odchovů bude po boku několik let, a to i v nejtíživějších situacích.
Doplň. 4) Toleranci
Chovatel musí mít zásadně nervy z oceli. Ačkoli Váš případ to být nemusí, ne všichni lidé jsou ve svých úmyslech upřímní, ne všichni jsou schopní/ochotní zvládnout všechny situace, které před ně život s ČSV postaví. V takovou chvíli je důvěra chovatele vložena v nesprávnou osobu a končí ideálně pouze zklamáním chovatele, v horších případech i zklamáním psa. Chovatel se pak chce a musí postarat o psa zlomeného a najít způsob, jak jej uzdravit a jak mu najít ideální nový domov. V těch nejtragičtějších případech je pes poškozen nenávratně, a čeká ho doživotní pobyt v Záchranné stanici, anebo naprostá katastrofa - smrt. Chovatele však ve zlomeném psu nevidí přítěž, vidí v něm to malé štěňátko, které s důvěrou prodal nesprávnému člověku a ačkoli vina není chovatele, do konce života si to vyčítá. Během své “kariéry” se tedy musí chovatel co nejlépe naučit filtrovat potenciální zájemce, často na úkor omylů, a i tak se mohou stále najít případy, kdy na začátku bylo vše dokonalé a pak to skončilo nešťastně. Pokud vyšší cena za štěně znamená, že o něj nebudou mít zájem lidé, kteří by si jeho údržbu stejně nemohli dovolit, pak je to možná dobře.
Ne nadarmo se tedy říká, že koupí štěněte z neoficiálního “chovu” sice ušetříte na kupní ceně, ale velmi často se Vám to vrátí na veterinárních výdajích později. Ať už ze zkušenosti vlastní, tak lidí okolo mě, vím, že zvlášť se štěnětem ČSV je minimálně přínosné mít kolem sebe komunitu, která Vám poradí a pomůže, počínaje chovatelem, který velmi často tvoří prvotní můstek mezi Vámi a zbytkem komunity a zůstává stěžejním pilířem opory po dobu života Vašeho psa.
Koupí štěněte s PP nepřispíváte do kapsy bohatým lidem, kteří neví, co s penězi, ale dáváte motivaci lidem, kteří pro plemeno žijí. Chovatelé jsou ve svých počinech průhlední, mají tedy vše administrativně podložené a potvrzené, a hlavně dávají možnost variabilitě – je tedy vyšší pravděpodobnost, že se Vám podaří najít ideálního chovatele s ideálním psem dle vašich představ.